Akçansa Çimento

Sabancı Holding’in Heidelberg Cement ile birlikte faaliyet gösterdiği, ortak kuruluşu Akçansa ülkemizin en büyük çimento üreten şirketi olup; bu sektörde lider konumda yer almaktadır.

 

Akçansa Çimento’nun ortaya çıkması, 1967 yılında kurulan Akçimento ile 1974 yılında kullanılan Çanakkale Çimento’nun 1996 yılında şirket evliliği yaparak birleşmesi sonucu kurularak olmuştur.  Bu birleşme sonucu Akçansa ülkemizin en büyük çimento üreticisi haline gelmiştir.

 

Akçansa Çimento, Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde faaliyet göstermekte olup; İstanbul’da Büyükçekmece’de, Çanakkale’de ve Samsun’da Ladik’te yer alan 3 fabrikası ile, çimento sektörünün ihtiyacı olan çimento ve klinker üretimini en iyi şekilde gerçekleştirmektedir. Bunun dışında Akçansa şirketinin, İstanbul Ambarlı’da, Yalova’da, İzmir Aliağa’da, Hopa’da, Derince’de, Yarımca’da ve Marmara Ereğlisi’nde toplamda 7 adet çimento terminali de vardır.

 

Akçansa, kendi iştiraki olan Betonsa ile 1998 yılında birleşmiştir ve Betonsa marka adını kullanarak hizmet vermeye devam etmiştir. Hazır beton üretiminde, Marmara, Ege ve Karadeniz’de yer alan  bünyesindeki 30’dan fazla  tesiste faaliyetlerini sürdürmektedir. Akçansa, bir diğer iştiraki Agregasa Agrega ile 2002 yılında birleşme yoluna gitmiştir. Agrega üretim faaliyetleri, Agrega marka adı altında  4 ayrı tesis ile devam etmektedir.

 

Akçansa Hakkında

 

Akçansa, gerek yurtiçi gerekse  yurt dışında yer alan müşterilerine, talep ettiği ürünleri karşılamak için fiyat haricinde, kendini geliştirerek ve farklılaştırarak rekabet etmek için üretimlerinde ve hizmetlerinde en kaliteli olmayı kendinize amaç olarak belirlemiştir.

 

Ülkemizin çimento sektörünün, lideri konumunda yer alan Akçansa, ürettiği ürünleri dünya kalite standartlarına ulaştırmaktadır. Ayrıca doğa dostu bir kimliğe sahip olup; bu durum İstanbul Sanayi Odası tarafından ödüllendirilmiştir. Akçansa,  bünyesinde yer alan tesisler yüksek teknoloji ile donatılmış olup; üstün hizmet anlayışını sağlayacak şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Akçansa bünyesindeki tesisler ile ülkemizde ihtiyaç duyulan çimento miktarının %10’unu onunu karşılamakla birlikte; ihracat konusunda çimento ve klinker ihracatının yüzde %12’sinden fazlasını karşılamaktadır. Bu durum, Akçansa Çimento’yu ülkemizde  faaliyet gösterdiği alanlarda, ülkemizin en büyük şirketi yapmasının yanı sıra, aynı zamanda  çimento sektörünün en başarılı şirketi haline de getirmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*