Çanakkale Boğaz Turu

Tarihi açıdan ve coğrafi açıdan oldukça önemli bir konumda olan Çanakkale, turistik açıdan da yoğun ilgi gören illerimiz arasında yer almaktadır. Jeopolitik açıdan Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlaması nedeniyle değerli olan Çanakkale Boğazı, aynı zamanda  Afrika kıtasına ulaşan güzergahlara gidiş yolu üzerinde bulunduğu için, tarih boyu her zaman önemini korumuştur. Aynı zamanda, Çanakkale Boğazı eşsiz bir güzelliğe sahiptir ve deniz ulaşımının aktif olarak kullanıldığı bir şehirdir. Bu sebeple Çanakkale’nin tarihi ve doğal güzelliklerin daha yakından görmek için Çanakkale boğaz turları düzenlenmektedir. 

Çanakkale Boğaz Turu Nasıl Yapılır?

Çanakkale’de faaliyet gösteren birçok tur şirketi tarafından boğaz turları düzenlenmektedir. Çanakkale boğaz turu gezileri, genellikle tatil sezonunun açıldığı yaz mevsiminde ve bahar aylarında  büyük ilgi görmektedir. Bazı tur şirketler, dönemsel olarak Çanakkale boğaz turu gezisi düzenledikleri gibi; bazı tur şirketleri, 12 ay boyunca boğaz turu gezisi düzenlemektedir. Tur şirketleri, birbirinden farklı kapsamda olan Çanakkale Boğazı turu gezi programları ile birçok tur programını kişilerin beğenisine sunmaktadır. Bu programlar dahilinde, gündüz saatlerinde Çanakkale Boğazı turu yapma seçeneği ile birlikte akşam saatlerinde gün batımı turu ve mehtap turu yapma seçenekleri de bulunmaktadır. 

Çanakkale Boğaz Turu Güzergahı

Çanakkale boğaz turu sırasında, Çanakkale iskelesinden hareket eden tur gemileri, Çanakkale Savaşı hakkında bilgilerin anlatılması ile Şehitler Abidesi’ne doğru yol alıyor. Gezi boyunca güzergahta bulunan yerler hakkında bilgiler de veriliyor. Şehitler Abidesi açıklarına gelindiğinde, burada kısa bir süre mola veriliyor ve yolcuların fotoğraf ve video çekmesi için bir süre bekleniyor. İkramlı ve ikramsız turlar olduğu gibi aynı zamanda, Ramazan aylarında iftar menülü programlar da bulunuyor. Bunun dışında, hafta sonları sabah saatlerinde kahvaltılı boğaz turu  seçeneği de bulunuyor. Bir buçuk saatlik turlar olduğu gibi yaklaşık iki buçuk saatlik turlar da bulunuyor. Tur şirketleri tarafından özel günler ve davetler için kişilere özel tekne kiralama fırsatı ile Çanakkale boğaz turu imkanı  da sunuluyor. Aklınıza takılan sorular için tur şirketlerinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*