Çanakkale Boğazı Turistik Yerler

Çanakkale Boğazı, Asya ve Avrupa’yı birleştiren iki boğazdan biri olup; tarihler boyu hem coğrafi hem de jeopolitik açıdan sahip olduğu önem nedeniyle ,her zaman dikkatleri de üstüne toplayan değerli bir yer olmuştur. Çanakkale Boğazı, aynı zamanda turistik pek çok yeri de barındırmaktadır. Çanakkale Boğazı’nda turistik açıdan dikkat çeken pek çok yer bulunmaktadır.

Çanakkale Boğazı’ndaki Turistik Yerler

Dur Yolcu Anıtı, Çanakkale ile ilgili yazılmış olan şiiri 2 mısrası ve 2 figürden oluşan bir anıttır. Değirmenburnu ardındaki tepenin yamacında uzanmaktadır. Bu anıt, 1960 yılında Asteğmen Seyran Çelebi tarafından yaptırılmış olup; Çanakkale Boğazı’ndan geçen bütün gemiler buradan görülmektedir. Aynı zamanda, şehir tarafından da anıtın olduğu konum görülebilmektedir. Bu anıt, geceleri aydınlatıldığı için ihtişamlı hoş bir görüntü ile ziyaretçilerini etkilemektedir. Dur Yolcu Anıtı yılın her döneminde çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Gelibolu Yarımadası’nda yer alan Seddülbahir Eski Cami, şehrin güney ucunda yer almakta olup Eceabat ilçesinin 33 kilometre uzağındadır. Burada , Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen Seddülbahir Kalesi inşaatının tamamlanmasının ardından, kaleyi yapan ustalar ve kale dizdarları, eş ve çocuklarını memleketlerinden buraya getirerek Seddülbahir Köyü’nün kurulmasını sağlamıştır. Turistler tarafından da ziyaret edilen bu cami, hem tarihi hem de kültürel bir özelliğe sahiptir.

Çanakkale Boğazı’ndaki Turist Çeken Yerler

Gelibolu Yarımadası’nda yer alan en büyük hamam olan Saruca Paşa Hamamı, 1931 yılında inşa edilmiştir. Hamam ismini tahmin edildiği gibi kurucusu olan Saruca Paşa’dan almaktadır. Hamamın yapımı sırasında tuğla ve kesme taş kullanılmış olup; soğuk, sıcak ve halvet adı verilen üç bölümden oluşmaktadır. Hamam içerisinde yer alan mermer çizme, hamamın bir asker tarafından yaptırıldığını simgelemektedir. Günümüzde bu mermer çizme, Gelibolu Tanıtım Merkezi’nde sergilenmektedir. Gelibolu’nun merkezi kısımda olan ve kolay bir şekilde ulaşılması ile bilinen bu hamam, tatiliniz sırasında ziyaret edebileceğiniz yerlerden biridir.

Çanakkale Şehitler Abidesi, Çanakkale’nin sembollerinden biri olup; boğazdaki Gelibolu Yarımadası’nda boğazın uç noktasında bulunan Morto Koyu’ndaki Hisarlık Tepesinde yer almaktadır. Yapımı yaklaşık 6 sene süren şehitlik, 1960 yılından beri ziyaretçi kabul etmektedir. Tavan kısmında mozaikle Türk bayrağı işlenmiş olan şehitlikte yer alan 8 rölyefin, denize bakan 4 tanesi deniz savaşlarını, karaya bakan 4 tanesi ise kara savaşlarını temsil eder. Ayrıca Troya Antik Şehri de buraya oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Çanakkale Boğazı’nda ziyaret edilecek birçok antik Kent bulunmaktadır.

Bunların dışında Çanakkale Boğazı’nın en önemli ve en güzel parçalarından biri olan Gelibolu Yarımadası hem turistik açıdan hem de tarihi açıdan büyük önem taşıdığı için Çanakkale Boğazı’nda en çok ziyaret edilen yerlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*