ÇANAKKALE DESTANI

BÜYÜK DENİZ SAVAŞI

Amiral Carden, boğazı denizden zorlamak maksadıyla 4 aşamalı bir plan belirlemişti. Plana göre; – Boğaz girişinde bulunan tabyalar etkisiz hale getirilecek,
– Kepez’e kadar uzanan orta savunma hattı tahrip edilecek,
– Boğazın en dar yerindeki merkez tahkimat düşürülecek,
– Son olarak mayın hatları temizlenecekti.v Planın ilk aşaması olarak, 19 şubat 1915’ten itibaren, boğaz girişindeki tabyalar gemiler tarafından bombardıman edilmeye başladı. Bu harekat, uçaklar ve karaya çıkartılan tahrip timleri ile desteklendi.
Boğaz girişi tabyalarının etkisiz hale getirilmesinin ardından orta tabyalarımızın bombardıman edilmesine ve zırhlıların korumasında mayın tarama harekâtına başlandı. Ancak, Türk topçularının yoğun çabaları neticesinde müttefiklerin bu girişimleri sonuçsuz kaldı.

KARA SAVAŞI

Çıkarma planı Çıkarma harekâtı İngiliz donanmasının İstanbul’a ulaştırılmasını amaçladığından, Hamilton, boğaz savunmasını en kısa yoldan bertaraf edecek bir plan hazırlamıştı. Plana göre, donanmanın ateş desteğinde Seddülbahir’den karaya çıkacak kuvvetler, Alçıtepe’yi; Kabatepe’den çıkacaklar ise Kocaçimentepe bölgesini ele geçirecekti. Gelibolunun bu en hakim tepeleri ele geçirilince koordineli bir taarruzla Kilitbahir platosu alınıp, Çanakkale Boğazı’nın en dar yerinde konuşlandırılmış bulunan ve modern Alman Krupp toplarından meydana gelmiş en güçlü bataryalarımızın arkasına düşmüş olacaklar, arkadan saldırarak bu bataryalarımızı susturunca da Çanakkale boğazı açılmış olacak ve 18 mart günü denizde yenilip Limni adasına çekilmiş ve orada bekletilmekte olan donanma da böylece serbestçe boğazdaki mayınları temizledikten sonra Marmara’ya girecek, ardından İstanbul düşecekti. Yaptıkları kara planı bu esaslara dayanıyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*