Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale’de, tarihi kültürel turistik ve doğal güzellik olarak gezilecek sayısız yer bulunmaktadır. Çanakkale, İstanbul ile birlikte ülkemizin iki kıtada toprağı olan ikinci şehridir. 18 Mart Çanakkale Zaferi haftasında başlayan ziyaretçi akını sonrası, sonbahar mevsiminin ortalarına kadar Çanakkale yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Çanakkale’de çok sayıda gezilip görülecek yer olduğu için, bu işin hakkını vermek adına kısa süreli tatil veya ziyaretler yerine, tatil için makul bir süre ayırmak daha mantıklı olacaktır. 

Tarihi Yönden Çanakkale’de Gezilecek Yerler

 

Çanakkale’de gezilecek ve görülecek yerler arasında birçok müze yer almaktadır. Denizcilik Müzesi, Seddülbahir Savaş Aletleri Müzesi, Çanakkale Kent Müzesi, Çanakkale Seramik Müzesi, Arkeoloji Müzesi  ve Troya Müzesi gibi pek çok müze uzun süreden beri ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Eğer birden fazla müze gezmek istiyorsanız; günün erken saatlerinde müze ziyaretlerine başlamanız tavsiye olunur. Çünkü 16.30 gibi hiçbir müze ziyaretçi kabul etmiyor. 

Bir tarihin yeniden yazıldığı ve bir milletin kaderinin belirlendiği Çanakkale Savaşları’nın gerçekleştiği yerleri, Çanakkale Şehitliğini ve 57. Alay Anıtını ziyaret etmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz. Çanakkale destanına ev sahipliği yapan Dur Yolcu Anıtı, Kilye Koyu, Seddülbahir Koyu Kilitbahir Koyu, Anzak Koyu, Arıburnu,  Gelibolu Yarımadası ve Conkbayırı gibi savaşın yaşandığı çok sayıda yeri ziyaret edebilirsiniz. Çanakkale Savaşı’nda türkülere konu olmuş Aynalı Çarşı2yı da ziyaret edebilirsiniz.

Binlerce yıl öncesinde kurulmuş olan çok sayıda antik kent de ziyaret etimek için güzel alternatifler arasında yer alıyor. Assos Behramkale, Troya bölgesi, Truva antik kentleri binlerce yıllık tarihi ve kültürü bir arada hissetmenizi sağlıyor.

Çanakkale’de Gezilecek Turistik Yerler

 Çanakkale’de gezilecek ve görülecek çok sayıda turistik yer bulunmaktadır. Çanakkale’ye dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistler, genellikle sahil şeridindeki turistik yerleri ve adaları tatil yapmak için tercih etmektedir. Sahil şeridinde ve Çanakkale’nin turistik adaları olarak bilinen Gökçeada ve Bozcaada’da çok sayıda konaklama tesisi bulunduğu gibi, aynı zamanda bazıları mavi bayraklı olmak üzere çok sayıda plaj yer almaktadır. Ziyaret amacınız ne olursa olsun Çanakkale’ye geldiğinizde mutlaka kendi zevkinize uygun gezip görülecek yerleri bulacağınızdan emin olabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*