Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale doğal güzellikleri ile dikkat çektiği kadar aynı zamanda birçok tarihi ana tanıklık etmiş köklü bir şehirdir. Birçok turistik ve doğal güzelliğe sahip olduğu gibi; aynı zamanda, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapması sebebiyle; tarih dolu bir geçmişe sahiptir. Dünya genelinde tarihi, coğrafyası ve doğası ile böyle güçlü bir arada duran bir şehir veya bir yer görülmemiştir. Adına şiirler yazılan, şarkılar söylenen, ağıtlar yakılan Çanakkale, bir taraftan gezip görülecek yerleri ile büyülerken diğer taraftan sizi tarihin derinliklerine sürüklemektedir.

 

Çanakkale Gezilecek Tarihi Yerler

 

Çanakkale’de Roma ve Bizans imparatorluklarının izlerini görebileceğiniz gibi aynı zamanda Çanakkale Destanı’nın yazıldığı Kilye Koyu, Dur Yolcu Anıtı, Kilitbahir Köyü, Seddülbahir Köyü, Tekke Koyu, Anzak Koyu, Arıburnu ve Conk Bayırı gibi birçok savaş alanını ziyaret ederek; Kurtuluş Savaşı’mızın dönüm noktası olan Çanakkale Destanı’nın yaşandığı yerleri görebilirsiniz Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı’nı ziyaret edebilirsiniz. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ziyaret edilmesi gereken önemli yerler arasında yer alıyor.

 

Çanakkale’nin şehir merkezinde bulunan Çanakkale Deniz müzesi 1915 yılında yapılan deniz ve kara Savaşları hakkında bilgilendirmeler yaparak ziyaretçilerini ağırlıyor. 1915 Seddülbahir Savaş malzemeleri Müzesi ise Çanakkale savaşlarını başka bir açıdan ziyaretçilerine sunuyor.

 

Çanakkale Gezilecek Turistik Yerler

 

 

Binlerce yıl öncesine dayanan, İlyada ve Odysseia Destanı’nın yazarı olan Homeros’a ilham kaynağı olan Truva Antik Kenti, gezip görülecek yerler arasında yer alıyor. Truva Atı’nın da bulunduğu bu gizemli kent, Troya bölgesi olarak anılıyor. Ayvacık ilçesi yakınlarında bulunan Assos Antik Kenti birçok uygarlığın hüküm sürdüğü bir bölge olarak ön plana çıkıyor.  Arkeoloji Müzesi ise şehrin en eski çağlardan bugüne kadar ev sahipliği yapmış olduğu bütün uygarlıkları, tarihi detaylar ile birlikte sergiliyor. 1890 yılında inşa edilen Çanakkale türküsünün de adı geçen Aynalı Çarşı yöresel hediyelik eşyaları satan dükkanlar ile günümüzde hizmet vermeye devam ediyor.

 

Gökçeada ve Bozcaada, plajları ve koyları ve doğal kumsalları ile deniz tatili yapmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir tatil yeri olarak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Denizin ortasında, karadan uzak güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız tatil rotanıza buraları da eklemelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*