Çanakkale Kurtuluş Savaşı ve Kültürel Değerleri

Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı için dönüm noktalarından biridir. Bu yüzden sıradan bir deniz harekatı ve akabinde gerçekleşen kara harekatları olarak görülmesi mümkün değildir. Yokluk içinde harap ve bitap halde olan bir milletin yedi düvel den gelmiş işgal kuvvetlerine karşı bir olup topyekün direnmesini ve toprak bütünlüğünün yanı sıra kendi varlığını yok olmaktan koruma mücadelesidir.

 

Kurtuluş Savaşı’nda Çanakkale’nin Önemi

 

Kurtuluş Savaşı sırasında, Çanakkale’de emsali görülmemiş bir kurtuluş mücadelesi yaşanmıştır. Bütün dünyaya örnek olan bu mücadele, ülkemiz ve milletimiz üstünde karanlık planları olan herkese bir tokat niteliğinde olup; Türk milletinin bu topraklarda daima var olacağını tüm dünyaya ilan etmiştir. Boğazları ele geçirerek,  Avrupa,  Asya ve Afrika ülkeleri arasında ekonomik, ticari ve siyasi yönden  bağlantı kurmak için  bir ulusu yok etmek isteyenler, yeterli kaynağı sahip olmaması sebebiyle Türk askerlerini küçümsemiş ama Türk askerinin manevi gücünü hesaba katmayarak bozguna uğramışlardır. Necmettin Halil Onan’ın şiirinde dediği gibi “Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir.” dizeleri bu duruma en iyi şekilde açıklamaktadır. Bu topraklarda Mustafa Kemaller, Seyit Onbaşılar Mehmet Çavuşlar Nezahat Onbaşılar ve daha nice isimsiz kahramanlar oldukça Çanakkale geçilmeyecektir!

 

Çanakkale’nin Kültürel Değerleri

 

Çanakkale, tarih boyunca birçok uygarlığı topraklarında barındırmış olup jeopolitik konumunun yanı sıra, siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan oldukça önemli bir yer olarak dikkat çekmiştir. Çanakkale günümüzde de hala aynı öneme sahiptir. Tarih boyunca birçok uygarlığın yer alması nedeniyle Çanakkale’de çok kültürlülük görülmekte olup; tek bir kültürün diğerlerinde ağır basmaması sebebiyle ortaya çok renkli bir yaşam şekli çıkmıştır. Tarih boyunca savaşların eksik olmadığı Çanakkale’de, pek çok kültür barış içerisinde ve bir arada yaşamaya devam etmektedir.

 

Çanakkale, tarih boyunca yaşanmışlıkları nedeniyle, çok kültürlü ve farklı hayatların zengin bir şekilde, bir arada bulunduğu önemli bir değerdir. Çanakkale tarihin derinlikleri içerisinde, birçok misyon üstlenmesi sebebiyle, Çanakkale’nin her köşesinde başka bir tarih, her köşesinde başka bir kültür bulabilirsiniz. Bu durum, Çanakkale’nin birçok evrensel değeri sahiplenmesine neden olmuştur ve çok kültürlü yaşamlar geçmişten bugüne kadar uzanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*