Çanakkale Pahalı Bir Şehir Mi?

Çanakkale’de ucuz mu pahalı mı diye sorarsanız, dünyanın her yerinde olduğu gibi Çanakkale’de de bu durum yerine göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle tatil mevsiminde yani yaz sezonunda turistik yerler pahalı olabilmektedir fakat diğer taraftan şehrin ucuz olan yerleri de bulunmaktadır. 

Çanakkale şehir merkezinde veya Gökçeada ve Bozcaada gibi turistik yerlerde yaşamın ve aktivitelerin ucuz olması veya normal seviyelerde olmasına beklemek normal bir davranış olmayacaktır. Diğer taraftan, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi nedeni ile çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapan şehir, öğrenciler için diğer büyük şehirlere göre daha uygun olmasıyla bilinmektedir. Bu yüzden her yıl çok sayıda öğrenci, öğrenci ekonomisine uygun olduğu için bu şehirde üniversite okumayı tercih etmektedir. 

Çanakkale’de Neler Ucuz Neler Pahalı?

Toplu ulaşımda, dolmuşları, minibüsleri ve belediye otobüslerini kullanarak uygun fiyatlar ile bir yerden bir yere seyahat edebilirsiniz ama acil durumlar için ticari taksi kullanmak zorunda kalırsanız; ödeyeceğiniz tutarın çevre illerdeki ortalama ticari taksi ücretlerinden daha fazla olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Meyve, sebze ve diğer gıda ihtiyaçlarınızı lüks marketlerden alırken alışveriş tutarı yüksek çıkarken, ekonomik marketler ve halk pazarlarından aynı ürünleri daha uygun fiyatlı alabilirsiniz. Turistik yerler, müzeler ve ören yerlerine yaptığınız ziyaretlerde yüksek fiyatlı ürünler veya hizmetler ile karşılaşabilirsiniz. Buna rağmen sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla oturabileceğiniz çok sayıda uygun fiyatlı kafeler ve lokantalar da bulunmaktadır. 

Ekonomik Yönden Çanakkale

Çanakkale’de bütçeniz ne olursa olsun, buna uygun bir şekilde hayat sürmeniz mümkündür. Mevcut gelirinizi göz önünde bulundurarak, buna göre bir hayat belirlemeniz halinde hayat şartları karşısında fazla zorlanmadan dilediğiniz şekilde yaşayabilirsiniz. Saydığımız tüm bu özellikler sebebiyle; Çanakkale her türlü yaşam standartlarına uygun bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Kısaca anlatmak gerekirse; Çanakkale’de her kesimden ve her bütçeden insana uyacak yaşam şartları ve yaşam alanları yer almaktadır. Çanakkale’de, ister turistik amaçlı, ister eğitim amaçlı, isterseniz ikamet amaçlı bulunun, mutlaka kendi bütçenize ve yaşam standartlarınıza uygun bir yaşam şekli bulabilir ve kendi standartlarını da yaşamımızı devam ettirebilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*