Çanakkale Plajları

Tatil ve plajlar deyince, genellikle aklınıza Akdeniz bölgesindeki sahil illeri ve güney Ege gelse de, mitolojik dönemde Truva Savaşı ve 1. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Savaşları’nın meydana gelmesi ile bilinen Çanakkale’nin, bu özellikleri dışında bilmeniz gereken başka bir yüzü daha sahil kesimi ve plajları olarak ön plana çıkıyor.

Kültürel ve tarihi açıdan oldukça önemli olan şehir, aynı zamanda sahip olduğu turistik yerler ile deniz tatili için de oldukça önemli bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Çanakkale hem Anadolu hem de Avrupa topraklarında yer alıp, her iki tarafında da denize ulaşma imkânına sahip.

Çanakkale’de hem Marmara Denizi’ne hem de Ege Denizi’ne açılarak mavi denizler ile buluşabilirsiniz. Çanakkale’de gezip görülecek ve denize girilecek çok sayıda plaj bulunmaktadır. 

Çanakkale Şehir Plajları

Güzelyalı mevkiinde bulunan plajlar, şehir merkezine yakın olması nedeniyle en güzel ve en çok tercih edilen plajlar arasında yer alıyor. Şehir merkezinden yaklaşık 15 kilometre gibi kısa bir mesafede uzaklıkta bulunan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Dardanos Plajı ve Gençlik Kampı Plajı, yoğun derecede ziyaretçi akınına uğruyor. 

Kabatepe plajları oldukça geniş bir kumsala sahip olup; Çanakkale merkezinden 25 dakika süren feribot yolculuğunun ardından, İskele yanındaki otobüsler ile ulaşım sağlanan bir plaj.

Kabatepe’nin ıssız ve sakin koyları keşfedilmeyi bekliyor. Kabatepe plajları ve civarında karavana, çadırda, pansiyonda veya otelde kalarak konaklama yapabilirsiniz. Bunların dışında Assos, Saroz ve Ezine’de de denize girebilmek için pek çok uygun plaj ve koy bulunuyor. 

Çanakkale Ada Plajları

Bozcaada, sınırları içerisinde denize girilebilen izin ufaklı birçok plaj ve koy ile biliniyor. Bozcaada’nın denizi, Kuzey Ege gibi sıcak olmasa da; turkuaz renkli denizi ve altın renkli kumları ile meşhur olan Ayazma Plajı’nda günübirlik tesisler ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Bunun dışında Sulubahçe koyu da tesisleri bulunmamasına rağmen denize girmek isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Hem kumluk, hem taşlık alanı bulunan Habbele Plajı, sakin olan bir diğer koy olarak biliniyor. Ada’nın merkezinden 45 dakika yürüme mesafesinde bulunan Çayır Koyu, lodos olduğunda mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir koy olarak ön plana çıkıyor. 

Gökçeada’da ise çok sayıda mavi bayraklı plajlar yer alıyor. İrili ufaklı olan bu plajların, hemen hemen hepsi sakin ve masmavi bir şekilde karşımıza çıkıyor. Rüzgar sörfü yapılabilen Kefalos ve hala bakirliğini koruyan Gizli Liman, Gökçeada da mutlaka denize girilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*