Çanakkale Savaşı Hakkında Tüyleri Ürperten Gerçekler

Çanakkale Zaferi, Gelibolu Yarımadası’nda destansı br kahramanlıkla kazanılmış bir zafer olarak, sadece biz Türklerin değil bütün dünyanın hayatını değiştirmiştir. Bu yüzden Çanakkale Savaşları, ülkemiz tarihinde önemli bir yere sahip olup; yüzyılın en büyük ve en kanlı savaşları arasında yer almaktadır. İtilaf Devletleri tarafından İstanbul’un alınması ve boğazların kontrolünü ele geçirilmek istemesi üzerine, Çanakkale Boğazı’na yönelik bir savaş başlatılmış fakat tüm imkansızlıklara rağmen bu saldırılar geri püskürtülerek İtilaf Devletleri geri çekilmeye mecbur bırakılmıştır. Çanakkale savaşlarına damga vuran birçok gerçek bulunmaktadır. 

Çanakkale Savaşı’na Damga Vuran Gerçekler

Çanakkale Zaferimiz, dünya tarihini değiştiren bir savunmadır. Bu savunmayı aşamayan başta İngilizler olmak üzere Fransızlar, müttefikleri Rus çarlığını yardım götürememiştir. Yardım alamayan Rusya’da, Lenin önderliğinde Bolşevikler devrim yaparak, Rus Çarlığı’nı yıkmışlardır. 

Çanakkale Zaferi kazanılmış, olmasına rağmen; savaş kaybedildiği için başkent İstanbul’da İngiliz ve Fransız gemileri demirleyerek, Osmanlı topraklarını paylaşmaya başlamışlardı. Fakat Çanakkale’de elde edilen Mustafa Kemal önderliğindeki zafer, yine kendisinin 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasından sonra başlatılan kurtuluş mücadelesinde, halkın desteğini almasını sağlamıştır. 

İngiltere sömürgesi olarak savaşta yer alan Avustralya ve Yeni Zelanda halkları, Anzak adını verdikleri birlikler ile savaşta yer alarak, tamamına yakınının hiç görmediği İngiltere kralı ve İngiltere için hayatlarını kaybettiler. Savaş sonrası Atatürk, burada hayatını kaybeden Anzak askerleri için; “Onlar bu topraklarda can verdikten sonra, bizim de evlatlarımız oldular.” cümlesi ile dünyaya örnek olan bir davranışta bulunmuştur.

Çanakkale Savaşı’nda Önemli Gerçekler

Ülkemizin en köklü 3 Spor kulübü olan ve 3 Büyükler olarak bilinen, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş sporcuları, Çanakkale’de cephede yer almıştır. O zamanki resmi kayıtlara göre; onlarca oyuncu farklı cephelerde şehit olmuştur. Futbolcular cephede savaştıktan sonra saatlerce yol gidip; maçta oynadıktan sonra tekrar cepheye savaşmaya gelmişlerdir. Fenerbahçeli Arif gibi şehit olan birçok sporcunun hayatı kitapları konu olmuştur. Çanakkale Savaşları I. Dünya Savaşı’nın sadece bir cephesi gibi gözükse de; hem kazanan hem kaybeden için oldukça büyük kayıplara neden olmuştur. İşgal kuvvetlerinin 500.000 asker ile geldiği Çanakkale’de, 300.000’den fazla asker hayatını kaybetmiş olup, Osmanlı ordusunda ana yurdunu koruyan 315.000 askerin, 250.000 tanesinden fazlası şehit olmuş ve toplamda yarım milyondan fazla insan genç yaşta hayatını kaybetmiştir. Aylarca süren Çanakkale Savaşı’nda birbirini yenmek için karşılıklı siperlerde ateş açan iki taraf askerleri, bazen yapılan ateşkeslerde birlikte çalışarak, hayatını kaybeden arkadaşlarını defin etmişlerdir. Bu durum savaşın dramatik kısmını en iyi anlatan olaylardan biridir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*