Çanakkale Şehir İçi Ulaşımı Nasıldır?

Çanakkale Ç2 otobüs saatleri

Çanakkale’de şehir içinde toplu taşıma için minibüsler ve otobüsler kullanılmaktadır. Otobüslerde ücretlendirme yapılırken, giriş ücreti ödemek için Kentkart kullanılmaktadır. Çanakkale’de şehir içi ulaşım mesafesi çok fazla uzak olmadığı için, yakın mesafelerde Çanakkale Belediyesi’ne ait otobüsler ve halk otobüsleri birçok rotaya bulunan hatlar ile yapılmaktadır. Aktarmaların yapıldığı hatlarda, aktarma indirimli fiyat tarifesi üzerinden yapılmaktadır. Aktarma süresi 30 dakika ile sınırlıdır. 20 dakika içerisinde aktarma yapılırsa, hiçbir şekilde ücret kesilmemektedir. Fakat son 10 dakikasına denk gelen aktarmalar için %50 indirim uygulanmaktadır. Toplu taşıma ücretlendirmesi yapılırken serbest kart adlı kartlar kullanılarak, 5 lira ücretli olan bu kartlar geçerlilik süresinin sonuna kadar kullanılabilme imkânına sahiptir. Çanakkale’de, hemen hemen her yere kolay bir şekilde toplu taşıma ile ulaşmak mümkün olup; belediye otobüslerinin haricinde, dolmuş ve minibüslerde faal olarak çalışarak aktif bir hizmet vermektedir. Çanakkale’de toplu ulaşım araçları yaklaşık 15 dakikada bir olan sıklıkla seferlerini gerçekleştirmektedir. 

Çanakkale Şehir İçi Ulaşımda Kullanılan Araçlar

Çanakkale’de toplu ulaşım sırasında kullanılan otobüslerin, engelli vatandaşlarımız için uygun olup olmadığı, otobüs durağa yaklaştığı zaman bilgilendirme ekranında görülmektedir. Otobüs duraklarında bulunan ışıklı panolar üzerinde, yaklaşmakta olan otobüslerin kart numarası ve bunun yanında yer alan semboller ile gelen otobüsün engelli vatandaşlarımızın kullanımı için uygun olup olmadığı otobüs durağa gelmeden önce görülmektedir. Bunun dışında görme engelli vatandaşlarımız için sesli bir şekilde bilgilendirme yaparak yardımcı olmaktadır.

Çanakkale Şehir İçi Ulaşımda Kullanılan Ticari Taksiler

Şehir içi ulaşımda Çanakkale’de mevcut olan bir diğer ulaşım aracı ticari taksilerdir. Çanakkale’nin 3 bölgesinden yoğun talep gelmesi üzerine taksiler, için bekleme noktaları hayata geçirilmiştir. İpa AVM, Anadolu Özel Hastanesi önü ve İskele önünde ticari taksi bekleme alanları bulunmaktadır. Çanakkale’de ticari taksi ücretlendirmesi, ülkemizin diğer şehirlerine göre normal seviyenin üzerinde olduğu için, ticari taksi şoförleri ile pazarlık yapma yolu tavsiye edilmektedir. Çanakkale’de toplu ulaşım şehir standartlarına göre gelişmiş bir seviyede olmakla beraber, gitmek istediğiniz her yere toplu taşıma kullanarak kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*