Çanakkale’de Gidilecek Müzeler

Tarihin her döneminde farklı uygarlıkları barındıran ve bu uygarlıklara ev sahipliği yapan Çanakkale, bu dönemleri size yansıtan ve bu dönemler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan birçok müzeye sahiptir.

Çanakkale topraklarında ziyaret edebileceğiniz çok sayıda müze yer almaktadır. Bu yazımızı inceleyerek sizin için hazırlamış olduğunuz Çanakkale’deki bazı müze ve ören yerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Çanakkale’deki Müzeler

Çanakkale Deniz müzesi, şehir merkezinde olup Çimenlik Kalesi ve burada yer alan tarihi eserlerle eşyaların korunması amacıyla kurulmuş olup; Çanakkale deniz savaşları ve ardından süregelen kara savaşları hakkında bilgi sahibi olmanız için siz değerli ziyaretçilerini beklemektedir.

Müzik içerisinde, Çanakkale Savaşları ile alakalı bir kütüphane, Nusret Mayın gemisi, resim ve fotoğraf galerisi gibi bölümler yer almakta olup, ayrıca hediyelik eşya binası da bulunmaktadır. 

Arkeoloji Müzesi, Çanakkale’nin tarihin en eski zamanlarından bugüne kadar tüm çağlarda ev sahipliği yaptığı sayısız medeniyetlerden, geriye kalan eserleri sergilendiği bir müzedir.

Müze içerisinde tanrıça figürlerinden, Tunç çağı’na ait kalıntılara kadar tarihin derinliklerinden gelen pek çok eser ve nesneyi görebilirsiniz.

1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi, tarihçi Ahmet Uslu’nun kişisel çabaları ve araştırmaları sonucu oluşturulmuş bir müze olup, Çanakkale Savaşları tarihi ile alakalı savaş malzemelerini ve birçok koleksiyonu ziyaretçilerine sunuyor. 

Troya Müzesi, zemin kat üzerine inşa edilmiş 3 kattan oluşan müzenin, her katına çıkmak için toplamda 480 metrelik bir rampayı dolaşmak gerekiyor. Müzede, İlayda Destanı ve Troya Savaşı, Tunç Çağı, Antik Dönem, Doğu Roma ve Osmanlı dönemi gibi pek çok dönemde arkeolojik tarihçeler ile ilgili bilgiler ve eserler bulabilirsiniz.

Müze içerisinde büyük boy heykeller, mezar taşları, eski uygarlıklara ait eşyalar, pişmiş toprak kaplar, tıbbi aletler gibi pek çok şeye rastlayabilirsiniz.

Çanakkale’deki Ören Yerleri

Çanakkale’de Gelibolu Milli Parkı, Kaz Dağları Milli Parkı, Troya ören yeri, Aleksandria Troas ören yeri gibi pekçok ören yerini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca il sınırları içerisinde yer alan birçok antik kentin günümüze kadar ulaşan kalıntılarını da inceleme imkanı bulabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*