Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Tarihi dokusu, kahramanlık hikayeleri, ev sahipliği yaptığı onlarca uygarlık, eşsiz doğası ve efsaneleri ile Çanakkale yurtiçi ve yurtdışından yüz binlerce ziyaretçiyi her sene ağırlamaya devam ediyor. 

Çanakkale’yi görmek isteyenler ve merak edenler “Çanakkale’ye nasıl gidilir?” sorusunun cevabını arıyor. Aslında bu sorunun cevabı gayet basit.

Çanakkale’ye yakın yerlerden veya uzak yerlerden gelen herkes için birçok farklı güzergah ve seyahat alternatifi bulunuyor.

Çanakkale’ye gelmek için karayolu, havayolu ve denizyolu gibi birçok alternatif bulunuyor. 

Çanakkale’ye Gidiş Güzergahları

İstanbul üzerinden uçak ile Çanakkale Havalimanı’na bir saatten daha az sürede ulaşma imkanınız bulunduğu gibi, şehirler arası otobüs firmaları veya kendi aracınızda da kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul Anadolu Yakası’ndan, İzmit’i geçtikten sonra, Bursa yoluna girip sırayla Karacabey ve Bandırma rotalarını izledikten sonra, Biga ve Lapseki tabelalarını izleyerek birkaç saat içerisinde Çanakkale merkeze ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Avrupa yakasından Çanakkale’ye gelecekseniz, bu süre çok daha kısalmış olacak. Tekirdağ yönünü takip ederek; Gelibolu ve Eceabat a ulaştıktan sonra, feribot vasıtasıyla kısa süre içerisinde Çanakkale’ye ulaşabilirsiniz.

Gelibolu ve Çanakkale arasındaki ulaşımı sağlamak için feribotlar ve motorlar bulunmaktadır. Bu yöntemi tercih ederek, deniz manzarası ile alternatif güzergahlar üzerinden Çanakkale’ye ulaşabilirsiniz. Gelibolu’da feribotla, Çardak ve Lapseki’ye geçilebildiği gibi, Eceabat üzerinden de boğazı geçme imkanınız bulunmaktadır.

Biraz daha güneye inerek Kilitbahir üzerinden motora binebilir ve doğrudan Çanakkale merkeze gelebilirsiniz.

Çanakkale’ye Gidiş Alternatifleri

İzmir’den Çanakkale’ye 5 saat gibi kısa bir karayolu seyahati yaparak ulaşma imkanınız olduğu gibi, aynı zamanda İzmir’den Çanakkale’ye Kalkan uçakları da kullanabilirsiniz.

Ankara’dan Çanakkale’ye gitmek istediğinizde; en cazip seçenek uçak seferleri olarak ön plana çıkmaktadır.

Bunun dışında şehirlerarası otobüs terminalinden yada özel aracınızı kullanarak Çanakkale’ye gitmek istiyorsanız; Eskişehir ve Bursa kara yollarını kullanarak, Bandırma üzerinden Lapseki yoluna girmeniz 9 saat içerisinde sizi Çanakkale’ye ulaştıracaktır. 

Çanakkale’ye çeşitli havayolu firmaları ile İstanbul, Ankara, Kayseri, İzmir, Adıyaman, Hatay, Dalaman gibi havalimanlarından karşılıklı seferler ile gelip gidebilirsiniz. Çanakkale havalimanında şehir merkezine kalkan çok sayıda araç bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*