İÇDAŞ Elektrik Üretim Yatırım A.Ş

İÇDAŞ Bekirli Termik Santrali, Çanakkale’de Biga ilçesinin Bekirli Köyü bölgesi civarında yer almaktadır. Termik santral, İÇDAŞ elektriğe bağlı İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Üretim Ve Yatırım Anonim Şirketi tarafından işletilmektedir. Santral 1200 MWe kurulu güce sahiptir ve ülkemizin 14., Çanakkale’nin 2. en büyük enerji santrali olarak öne çıkmaktadır. Elektrik enerjisinin üretilmesinin haricinde; armatörlük, demir çelik, liman işletmeciliği, tersanecilik, pilotaj ve römorkaj, hava, kara ve deniz taşımacılığı, sigortacılık, brokerlik, turizm, dış ticaret ve inşaat gibi alanlarda faaliyet gösteren İÇDAŞ, bu tesislerde aynı zamanda ülkemizin en büyük 4. ithal kömür termik santralini de hizmete sokmuştur. Termik santralde, günlük ortalama 8.546.666.667 kilovatsaat elektrik üretimi yapılarak, 2,5 milyondan fazla kişinin günlük hayatta ihtiyacı olan elektrik enerjisi karşılanmaktadır. Konut elektrik üretimi olarak incelendiğinde; yaklaşık 3 milyon konutun  elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak şekilde üretim yapmaktadır.

 

İÇDAŞ Enerji Hakkında

 

İÇDAŞ Enerji, İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane Ve Ulaşım Sanayi Anonim Şirketi’ne ait olan 405 MW kurulu gücüne, yine Çanakkale’de 60 MW  rüzgar santrali eklemek için lisans almıştır. Bu konunun yatırım süreci devam etmektedir. İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Üretim Ve Yatırım Anonim Şirketi’ne ait olan 1200 MW  kurulu güçteki santralin,  ilk ünitesi 2011 yılında faaliyete geçirilmiş olup; 2. ünitesi 2014 yılı itibariyle işletmeye alınmıştır. İşletmeye alınan ve yatırım aşamasındaki tesislerinin de  hesaplanmasıyla; İÇDAŞ  enerji ülkemizdeki elektrik piyasasında en önemli rollerden birini üstlenmektedir.

 

İÇDAŞ, üretmiş olduğu elektrik enerjisini, indirimler ve uygun fiyat avantajı ile sanayi kuruluşlarına, meskenlere ve ticarethanelere hizmet olarak götürmektedir. Elektrik enerjisi maliyetini azaltmak isteyen tüketiciler, İÇDAŞ enerjiden hızlı bir hizmeti, en kaliteli şekilde ve indirimli fiyatlarla alarak, maliyet açısından büyük avantajlar sağlamaktadır.

 

İÇDAŞ, bilgi ve teknoloji konusundaki birikimini, tüketicilere ayrıcalıklı hizmet sunmak için kullanmayı ön plana çıkarılmış olup; elektrik enerjisi tüketicilerine en kaliteli hizmetler ile hizmet vererek, öncü  firmalardan biri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. İÇDAŞ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan üretim lisansına ve toptan satış lisansına sahip olup; bağımsız denetim kuruluşları ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*